Uvod
Brzo korak-po korak uputstvo – phpMyAdmin instalacija na Linuxu (Ubuntu 18.04). phpMyAdmin je besplatna softverska alatka napisana u PHP-u, namenjena za rukovanje MySQL administracijom na Web-u i podržava širok spektar operacija. Često korišćene operacije (upravljanje bazama podataka, tabelama, kolonama, relacijama, indexima, korsnicima, dozvolama, itd.) se mogu izvršavati putem korisničkog interfejsa, ali isto tako i kroz direktno izvršavanje bilo kog SQL izraza.
Pre nego što počnete, ukoliko već niste, instalirajte MySQL server ili MariaDB.
Korak 1: phpMyAdmin instalacija na Linuxu
Ubuntu distribucije sa APT-om (Advanced Packaging Tool) nude jednostavan način za instalaciju:
sudo apt install phpmyadmin
Takođe, pre ove linije možete ažurirati paket repozitorijuma: sudo apt update
.
Veličina phpMyAdmin-a iznosi oko 80MB. Od vas će biti zatraženo da odaberete HTTP server (Apache2, lighttpd).
Izaberite onaj koji imate pritiskom tastera SPACE (ili nijedan ukoliko imate NGINX – pogledaj 1b). Nakon završetka pritisnite taster ENTER.
Kako bismo ubrzali stvari, ovde ćemo odabrati Yes. Možete izabrati No i stvari podesiti ručno. Nakon toga biće zatražena phpMyAdmin korisnička lozinka:
Gotovo. Možete url phpMyAdmin kontrolnog panela:
http(s)://SERVER/phpmyadmin
U zavisnosti od vašeg MySQL setup-a, mogu biti potrebna neka dodatna podešavanja. Sada možete pokušati da se prijavite uz pomoć lozinke koju ste postavili i korisničkog imena = phpmyadmin.
Postoji mala razlika u koracima podešavanja između Apache/httpd-a i Nginx-a.
1a: phpMyAdmin konfiguracija na Apache/httpd serveru
U koraku kada treba da odaberete web server, jednostavno izaberite Apache2 i sve bi automatski trebalo da se konfiguriše.
1b: phpMyAdmin kongiguracija na NGINX serveru
U slučaju da imate NGINX web server, u koraku kada treba da odaberete web server nemojte odabrati ništa. Ostavite prazno. Na kraju napravite soft link unutar web foldera ka phpmyadmin-u
.
sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /usr/share/nginx/html
Zaključak
To je to. U suštini, sve je spremno. Ono na šta bi trebalo da se obrati pažnja jeste sigurnost. Izmenite phpMyAdmin putanju, odaberite dobraMySQL korisnička imena i jake lozinke, udaljeni pristup ograničite samo na root korisnike, itd. U svakom trenutku možete proveriti trenutne ranjivosti (CVE – Common Vulnerabilities and Exposures) na izvorima kao što su CVEDetails / MITRE CVE ili phpMyAdmin security. Potrudite se da sve bude up-to-date kako biste izbegli potencijalne probleme sa neželjenim gostima. S obzirom na to da većinu phpMyAdmin ranjivosti podrazumevaju CSRF/XSRF i XSS, pažljivo koračajte…